Soru: Boğaz temizlemek neden zararlıdır? Ses tellerimin üzerine balgam toplandığındaki gıcık  hissinden nasıl kurtulabilirim?

 

Yanıt: Boğazdaki gıcık hissi, farklı sebeplerle gelişebilir. Sinüzite bağlı geniz akıntıları, alerjik durumlar, mide asidinin boğaza kaçması (reflü) ilk planda düşünülmeli ve ayırıcı tanıya gidilmelidir.

 

     "Kaşıntıyı kaşıyarak gideremezsiniz!"

 

    Gıcık hissi geldiğinde zorlayıcı temizleme sırasında rüzgarda dalgalanan bayrağın serbest kenarının yıpranması gibi ses tellerinin de yıpranması söz konusudur. Bu durum alışkanlık haline gelirse seste kalıcı değişiklikler meydana gelir. Özellikle sesini kullanarak hayatının idame ettiren mesleklerde basit bir sorun zamanla ciddi sıkıntılara yol açabilir.

 

      Tedavi olmak kaydı ile gıcık hissi geldiğinde bunu ses tellerine en az zararı vererek gidermek için şöyle bir yol izlenebilir:

 

1: Geçmesini bekleyin (Kendiliğinden geçebilir)

 

2: Kuvvetlice yutkunun

 

3: Biraz ılık su için

 

4: Karından gelen bir baskıyla (Diyaframı kullanarak) hhhahhhh yapıp yutkunun

 

5: Derin bir nefes alın, önce nefesi tutup bir iki saniye bekletin ve tek seferde yumuşak bir öksürme ile boğazınızı rahatlatın.

 

Bu ‘Beş parmak manevrası’ nın yanında sık ve bol su içmek boğazın ve ses tellerinin nemliliğini korumanın en iyi yoludur.Ayrıca limon ve bal da önerilebilir.