Op.Dr. İlter Denizoğlu

 

Alsancak Devlet Hastanesi KBB Kliniği Foniatri Ünitesi

 

 

Kısa özgeçmiş:

 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nden 1992 yılında mezun oldum. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniği’nden 1996 yılında KBB Uzmanlığını aldım. 1997 yılından bugüne Alsancak Devlet Hastanesi’nde KBB uzmanı olarak görev yapmaktayım. Aynı hastanede 2003 yılında açılan foniatri laboratuarının kurulması ile ilgilendim.

 

Foniatri, tıbbi konuların müzikle yoğun ilişkide olduğu ses sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen bir daldır. Ülkemizde artan bir ilgiyle gelişmekte olan bu bilim konuyla ilgilenen KBB hekimleri foniatrist olarak tanımlanabilir, ancak henüz resmi bir dal ayrımı yapılmamıştır.

 

            Tıbbın müziğe en yakın dalı olan foniatri, tıbbi donanım yanında ilgilenen kişilerin müzik bilgi ve yetenekleri ile yakından ilişkilidir. Şahsen müziğe olan ilgim çocukluktan beri sürüyor. Amatör müzik çalışmalarıma 1989 yılında ud ile başladım. Enstrüman olarak keman, ney ve son olarak piyano ile çalıştım. Daha sonra Türk Sanat Müziği nota ve usül ; klasik batı müziği (opera) şan dersleri aldım. Halen Alsancak Devlet Hastanesi KBB Kliniği bünyesinde faaliyet gösteren foniatri ünitesinde ses sağlığı ve hastalıkları üzerine yoğunlaşan mesleki çalışmalarımı sürdürüyorum.